WordPress yazılarına video ekleme

15
12123

Video görüntüleri blog siteleri için fotoğraf kadar önem kazanmaya başladı. Youtube, Vimeo veya diğer video sitelerine eklediğiniz görüntüleri blog sayfalarınıza eklemek zor değil. WordPress yazılarına video ekleme yapabilmek için burada iki basit yöntemden bahsedeceğim. Birinci yöntemde manuel olarak ikincisinde ise bir eklenti yardımı ile nasıl video eklenir basitçe anlatacağım.

Manuel video yükleme

Bunun için öncelikle youtube kanalından nasıl kod alınır örneğini göstermek istiyorum. Eklemek istediğiniz videoyu youtube kanalına giderek tarayıcınızda açın. Açtıktan sonra videonun altında aşağıda yeşil oklarla gösterildiği gibi önce paylaş sonra da ekle kısmını tıklayarak videonun sitenize eklenecek koduna ulaşıyorsunuz. Kodun hemen altında kırmızı ok ile işaret edilmiş açılır menüden video boyutunu istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

eklenti-ile-video-youtube

Kodu kopyaladıktan sonra yazıya eklemek için yazının menü kısmından öncelikle Metin kısmına tıklıyoruz ve video için kopyaladığımız kodu yazının içerisinde dilediğimiz kısma yapıştırıyoruz. Yazının diğer kısımlarını da tamamladıktan sonra kaydettiğinizde videonuz hazır. Bu şekilde nasıl göründüğünü aşağıdaki örnekten analayabilirsiniz.

Manuel Video Ekleme Örneği

Eklenti ile video ekleme

Bunun için kullanacağımız eklenti sadece video değil daha birçok özelliği barındırmaktadır. Eklenti adı Shortcode Ultimate. Eklentiyi kurduktan sonra yazı yazma menüsüne Insert Shortcode adında bir buton eklenecektir.

eklenti-ile-video-butonu

Burayı tıkladığınızda açılacak olan popup penceresinde media sekmesini tıklayın. Tıkladığınızda birkaç diğer özellikle beraber kırmızı çerçeve içine aldığım ve video eklemenize yarayacak kısımları görebilirsiniz.

eklenti-ile-video

Mesela youtube videosu eklemek için tıkladığınızda yapmanız gereken sadece gerekli kısma videonun adresini eklemek. Dilerseniz alt kısımlardan boyutla ilgili alanları da ayarlayabilirsiniz.

eklenti-ile-video-link-gir

Şimdi bir de bu şekilde eklenmiş bir video örneğini aşağıya koyacağım. Bu defa değişiklik olsun ve vimeo sitesinden bir video paylaşayım.

Ultimate Shortcode ile Video Örneği

İşte bu kadar! Yazıya başlarken de söylediğim gibi video eklemenin yüzlerce yöntemi olabilir ancak burada sizlere en kolay ve kısa bir şekilde nasıl eklenir onu anlatmaya çalıştım. Umarım dediğim gibi olmuştur. Daha fazla bilgi için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Ayrıca eğer beğendiyseniz yazıyı paylaşmaktan çekinmeyin, paylaşın ki herkes okusun, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

15
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
6 Comment threads
9 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Hüceste Alev KaplanAlev KaplanletheMehmet HAKANtalip Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Hüceste Alev Kaplan
Ziyaretçi
Hüceste Alev Kaplan

Öncelikle Doktorluğunuzu kutluyorum daha nice başarılarınıza diyorum. Ve yeni yıl yeni kazanımlar getirsin hem size hem de ailenize.
Konuyu çok güzel yazmışsınız .Ama benim ekleyeceğim youtube videosu müzik içeriyor (https://www.youtube.com/watch?v=DpErvDc73AQ) adresinde ve sizin anlattığınız adımları takip edemiyorum,farklı adresler var. Yardımcı olursanız sevinirim. Acaba paylaşıma açık değil mi?
Bir de nereye yazayım bilemedim ama blog yazılarıma flickr dan fotoğraf ekleyebilirmiyim.Varolun

Alev Kaplan
Ziyaretçi
Alev Kaplan

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.
Emeğinize sağlık.

lethe
Ziyaretçi
lethe

Merhaba, ben uzun süredir ilk anlattığınız yöntemle videolarımı ekliyordum ancak şu an mümkün olmuyor, video gözükmüyor. Eklentisiz bir şekilde nasıl çözebilirim acaba?
Şimdiden teşekkürler.

talip
Ziyaretçi
talip

merhaba benim şarkısözü sitem var ve youtube videosu ekliyorum fakat mobilden video açılınca tam ekran oluyo sözler okunmuyo video görünfdüğü gibi açılsa tam ekran olmadan , bunun bir yolu varmı

Adem Deniz
Ziyaretçi
Adem Deniz

Hocam ben eklediğim youtube videosunun kapak fotoğrafını otomatik olarak kütüphaneye yükleyip öne çıkarılmış görsel olarak da belirleyen bir eklentiye ihtiyacım var acaba bildiğiniz bir eklenti varmı böyle

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Aşağıda verdiğim linkteki yazıda bahsettiğiniz şekilde öne çıkan görsel oluşturan bir eklentiyi tanıtmıştım. Sanırım işinizi görür.
https://www.wpsitesi.com/wordpress-icin-en-iyi-youtube-eklentileri/

barisozgenc
Ziyaretçi
barisozgenc

ben siteme daha yararlı olması için bir kaç eklenti indirdim. Öncekiler gibi bu da olmadı. Yani indirince dediğiniz yerde “insert shortcode” isimli bir yer bir yer çıkmadı. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Bazen eklentiler sitenizin düzgün çalışmasınız engelleyebilir. Bu genellikle sorunlu bir eklentinin siteye yüklenmesi sebebiyle olabilir. Öncelikle tüm yüklediğiniz eklentileri kaldırın ve sadece burada bahsedilen eklentiyi etkinleştirin. Hala çalışmıyorsa wordpress kurulumunda bir problem olabilir. Bunun için de uzman birisi tarafından Yönetici sayfasının bir kontrolü gerekir.

Tayfun Özer
Ziyaretçi
Tayfun Özer

CTR + i tuşuna basınca ‘insert shortcode’ butonu çıkıyor.

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Sadece o değil, yazı yazarken birçok kısayol tuşu mevcuttur.

Tayfun Özer
Ziyaretçi
Tayfun Özer

ben sadece o kadarını biliyorum gerisini tabiiki siz bileceksiniz uzman sizsiniz :)