WordPress yazılarında son güncelleme tarihini gösterme

2
1471

Belki dikkatinizi çekmiştir, Google vb. arama motorlarında bir konuyu araştırdığınızda çıkan sonuçların alt kısmında aşağıdaki örnekte de görüldüğü gibi bir tarih bulunmaktadır. Bu, o yazının yazılmış olduğu tarihi ifade etmektedir. Sizi bilmem ama eğer teknoloji veya bilim gibi bir konu hakkında bir şeyler arıyorsanız bu tarih önem kazanmaktadır.

google-yazi-yayin-tarihi

WordPress yazılarında son güncelleme tarihini gösterme ve bu tarihi arama motorlarına bildirme işini yaparsanız arama sonuç sayfalarında yazınızın güncellenme tarihi gözükecektir. Böylece yazılarınızı güncelledikçe siteniz aramalarda da güncel kalacaktır.

Bahsettiğim yazıda güncelleme tarihini gösterme ve bu tarihi arama motorlarına bildirme işini WP Last Modified eklentisiyle kolayca halledebilirsiniz. Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra Ayarlar menüsüne WP Last Modified adında bir menü eklenecek. Burayı tıkladığınızda ilk olarak Last Modified Timestamp adında son güncelleme tarih ayarları bulunmaktadır.

yazi-guncelleme-tarihi-ayarlari

Birinci kısmı tıklayarak son güncelleme işlemini aktive ediyoruz. İkinci kısımda ise son güncelleme tarihinin yazının alt veya üst tarafında gösterilmesi ile ilgili seçim mevcut. 3 ile gösterilen kısımdan ise tarihi gösterme formatının seçimi var. 4. ve son olarak tarihten önce gelecek metni yazıyoruz, buraya yukarıda gördüğünüz gibi Son güncelleme veya Yazı güncelleme tarihi gibi bir ifade yazabilirsiniz.

Daha sonrasında Revise Date Meta Information adında bir bölüm mevcut.

yazi-guncelleme-tarihi-meta-ayar

Kırmızı çerçeve ile gösterdiğim ve html kodunda <head> yani yazıların ilk kısmına gelecek olan kod görünmektedir. Yeşil ile gösterdiğim kısımda ise bu kodu yazı veya sayfalara ekleme imkanı vermektedir. Posts ile yazılarınıza, Pages ile sayfalarınıza bu kodu otomatik olarak ekleyebilirsiniz. Böylece arama motoru robotları bu kodu okuduğunda yazının güncellendiğini kaydedecek ve sonuçlarında bu yeni tarihi kullanacaktır.

Bu ayarları yapıp kaydettiğinizde aşağıda bir yazı örneğinde gördüğünüz gibi sonuç elde edeceksiniz. Yazılara son güncelleme tarihi, bir güncelleme yaptığınızda otomatik olarak eklenecek.

yazi-guncelleme-tarihi-sonuc

Eğer bu yazının kaynak kodunu incelerseniz aşağıya örneğini koyduğum şekilde, güncelleme tarihini bildiren bir html kodunun eklendiğini de görebilirsiniz.

yazi-guncelleme-tarihi-meta-sonuc

Yazıyı beğendiyseniz paylaşın ki herkese ulaşsın, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!