WordPress yazılarını isteğe göre listeleme

11
3449

Bazen yazdığımız yazılar çok fazlalaşır. Kullanıcılara bu yazıları kategori veya etiket halinde listelemek yerine tarihe, okunma sayısına veya seçtiğimiz yazı numarasına göre listelemek isteriz. WordPress eklentileri içerisinde “listing” şeklinde bir arama yaparsanız onlarca eklenti bulabilirsiniz ancak bu yazıda sizlere dilediğiniz şekilde listeleme yapabileceğiniz basit ve kullanışlı bir shortcode yani kısa kod eklentisinden bahsedeceğim.

WordPress yazılarını isteğe göre listeleme

Display Posts Shortcode adındaki bu eklentiyi yükleyip etkinleştirdiğinizde yukarıda size bahsettiğim şekilde yazı listelemeleri oluşturmanıza yarayan özelliği sitenize eklemiş olacaksınız. Kısa kod nedir diye bir soru aklınıza geldiyse veya konu hakkında bilginiz yoksa burayı tıklayıp daha önce yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz.

WordPress.com üzerinde blog hazırlayan kullanıcılar, burada anlatacağım özelliği bir eklenti kullanmadan uygulayabilirler. Ayrıca daha fazla kısa kod kullanma ve örnekler ile ilgili WordPress.com sitesinden bilgiye buradan ulaşabilirler.

Eklenti ile bir sayfa veya yazı içerisinde daha önce yazdığınız yazıların bir listesini kullanıcılarınıza gösterebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı basitçe anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle kısa kodumuzun temel kısmı [display-posts] şeklinde. Daha sonrasına ise yazıları sıralamak istediğimiz özellikleri ekliyoruz. Örneğin bir kategorideki yazıları [display-posts category=”kategori-adı”] şeklinde listeleyebiliriz. Yada bir etiket ile ilgili yazılarımızı listelemek istersek [display-posts tag=”etiket-adı”] şeklinde bir kısa kod oluşturabiliriz.

Diyelim ki Genel adında bir kategorimiz var ve biz bu kategoride bulunan yazıları tarihe göre listelemek istiyoruz. Bu durumda kodumuz genişlemeye başlıyor. [display-posts category=”genel” display-posts order=”ASC”] kodu ile eskiden yeniye, ASC yerine DESC yazarsanız yeniden eskiye göre sıralayabilirsiniz.

Kodun nasıl kullanılacağı sanırım anlaşılmıştır. Diğer bazı temel kullanımları da şöyle;

  • Bir sayfada gösterilecek yazı sayısı (örneğin 20): posts_per_page=”20″
  • Yazıları küçük resimleri ile listeleme: image_size=”thumbnail”
  • Dilediğimiz yazıları listeleme (örneğin 3,8 ve 12 no’lu): id=”3,8,12″
  • Yalnızca bir yazara ait yazıları listeleme: author=”mehmet”
  • Yazı başlıklarına göre listeleme: orderby=”title”

Burada temel bazı özellikleri örneklemeye çalıştım, bunları tek tek veya kombine ederek kodlarınızı oluşturup istediğiniz gibi listeleme yapabilirsiniz. Burada verdiğim örnekler haricinde daha fazla listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Takıldığınız durumlarda yorum kısmından veya iletişim formunu kullanarak bize ulaşabilirsiniz. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

11
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
6 Comment threads
5 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Fatih Çolakmurat feyzioğluIderinceAliMehmet HAKAN Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Fatih Çolak
Ziyaretçi
Fatih Çolak

Üstadım çok teşekkürler, ancak bir sorum olacak;
Ben yeni açtıgım sayfada belirli kategerideki yazılar ve ufak fotografları cıksın dedim.. bi de onun yanında listenen yazıların kısa açıklaması olsun istiyorum.. onu nasıl ayarlayabiliriz ?

[display-posts category=”istanbul-cikisli-turlar” display-posts image_size=”thumbnail” display-posts include_excerpt=”true”]

yapınca ilgili yazıların açıklaması çok uzun çıkıyor.. Teşekkürler

murat feyzioğlu
Ziyaretçi
murat feyzioğlu

Mehmet bey merhaba, Size bir işim düştü :) wp de i-transform temasını kullanıyorum. sabit olarak ayarladığımız yazıların bir kopyasını da raptiye işareti ile alt sayfalarda göstermesini nasıl engelleyebilirim. Daha önce yapmıyordu ancak yazı tarihlerini güncelleyince bu sorun ortaya çıktı.

Iderince
Ziyaretçi
Iderince

merhaba, wordpresi yeni kullanmaya başlamış biri olarak yukarıdaki anlatımdan hiçbir şey anlamadım. Ücretli bir tema kullanıyorum. Söylediğiniz eklentiyi etkinleştirdim. Siteme Video kategorisi altında yayınlamak istediğim tüm videoları bağlantı isimleriyle listeleyecek- yanında kaç kez görüntülendiklerini gösterecek bir kategori listesi hazırlamak hazırlamak istiyorum.Adım adım ne yapmam lazım, nereye hangi kodu yerleştirmem lazım? bana yardımcı olur musunuz?

Ali
Ziyaretçi
Ali

Anladım ama benim şöyle bir sorunum var kullandığım tema ücretli bir tema ve temanın kendi oluşturulmuş sayfası var ana sayfayı şekillendirmişler [template id=”135″] kodu ile mesela slaytlar vs var.. Ama herhangi bir kategoriye girince son yazılar geliyor ve liste şeklinde değil. Ben bir sayfa oluşturduğumda kategoriye veremiyorum. Çünkü verdiğimde ana sayfada liste şeklinde oluyo ana sayfa temanın orjinali gibi olsun ama kategoriler liste şeklinde olsun bunu nasıl yapabilirim?

Ali
Ziyaretçi
Ali

Bu kodu nereye koyucaz? Ben mesela eğitim kategorisine tıkladığımda bütün yazılar alt alta konu resmi ve sadece başlığı ile listelenmesini istiyorum Bunu nasıl yaparım?

Veli
Ziyaretçi
Veli

Anlatım çok güzel, kullanışlı, kod girmeden basit tıklamayla yada otomatik.yapılabilen listeleme olursa, benim için daha iyi olur