WordPress yazılarını isteğe göre listeleme

11
6758

Bazen yazdığımız yazılar çok fazlalaşır. Kullanıcılara bu yazıları kategori veya etiket halinde listelemek yerine tarihe, okunma sayısına veya seçtiğimiz yazı numarasına göre listelemek isteriz. WordPress eklentileri içerisinde “listing” şeklinde bir arama yaparsanız onlarca eklenti bulabilirsiniz ancak bu yazıda sizlere dilediğiniz şekilde listeleme yapabileceğiniz basit ve kullanışlı bir shortcode yani kısa kod eklentisinden bahsedeceğim.

WordPress yazılarını isteğe göre listeleme

Display Posts Shortcode adındaki bu eklentiyi yükleyip etkinleştirdiğinizde yukarıda size bahsettiğim şekilde yazı listelemeleri oluşturmanıza yarayan özelliği sitenize eklemiş olacaksınız. Kısa kod nedir diye bir soru aklınıza geldiyse veya konu hakkında bilginiz yoksa burayı tıklayıp daha önce yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz.

WordPress.com üzerinde blog hazırlayan kullanıcılar, burada anlatacağım özelliği bir eklenti kullanmadan uygulayabilirler. Ayrıca daha fazla kısa kod kullanma ve örnekler ile ilgili WordPress.com sitesinden bilgiye buradan ulaşabilirler.

Eklenti ile bir sayfa veya yazı içerisinde daha önce yazdığınız yazıların bir listesini kullanıcılarınıza gösterebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı basitçe anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle kısa kodumuzun temel kısmı [display-posts] şeklinde. Daha sonrasına ise yazıları sıralamak istediğimiz özellikleri ekliyoruz. Örneğin bir kategorideki yazıları [display-posts category=”kategori-adı”] şeklinde listeleyebiliriz. Yada bir etiket ile ilgili yazılarımızı listelemek istersek [display-posts tag=”etiket-adı”] şeklinde bir kısa kod oluşturabiliriz.

Diyelim ki Genel adında bir kategorimiz var ve biz bu kategoride bulunan yazıları tarihe göre listelemek istiyoruz. Bu durumda kodumuz genişlemeye başlıyor. [display-posts category=”genel” display-posts order=”ASC”] kodu ile eskiden yeniye, ASC yerine DESC yazarsanız yeniden eskiye göre sıralayabilirsiniz.

Kodun nasıl kullanılacağı sanırım anlaşılmıştır. Diğer bazı temel kullanımları da şöyle;

  • Bir sayfada gösterilecek yazı sayısı (örneğin 20): posts_per_page=”20″
  • Yazıları küçük resimleri ile listeleme: image_size=”thumbnail”
  • Dilediğimiz yazıları listeleme (örneğin 3,8 ve 12 no’lu): id=”3,8,12″
  • Yalnızca bir yazara ait yazıları listeleme: author=”mehmet”
  • Yazı başlıklarına göre listeleme: orderby=”title”

Burada temel bazı özellikleri örneklemeye çalıştım, bunları tek tek veya kombine ederek kodlarınızı oluşturup istediğiniz gibi listeleme yapabilirsiniz. Burada verdiğim örnekler haricinde daha fazla listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Takıldığınız durumlarda yorum kısmından veya iletişim formunu kullanarak bize ulaşabilirsiniz. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!