Yazı ve sayfalarda eski sürümlere geri dönme

0
4472

WordPress ile hazırladığımız sitelerde bizlere sunulan bir özellikte yazılarda veya sayfalarda yaptığımız güncellemeler sonrasında dilediğimiz zaman eski sürümlere geri dönebilmemizdir. Eğer bir yazı veya sayfada yaptığınız güncelleme sonrası hata yaptıysanız veya yaptığınız değişiklikleri geri almak isterseniz bu özellik çek işinize yarayacak. Yazı ve sayfalarda eski sürümlere geri dönme özelliği wordpress kurulumunda varsayılan bir özelliktir. Bunun için bir eklentiye ihtiyaç yoktur.

Bir yazıda veya sayfada değişiklik yapıp “Güncelle” dediğinizde sağ tarafta bulunan Yayımla sütununda Sürümler diye bir kısım görüntülenecektir.

eski-surum-yeri

Bu kısımda kaç defa değişiklik yaptığınızı görebilirsiniz. Bu sürümlerden dilediğiniz bir tanesine geri dönüş yapmak için Göz at kısmını tıklayın. Burayı tıkladığınızda yeni bir pencere açılacak ve burada aşağıdaki ekran görüntüsünde işaretlediğim şekilde bir sürgü bulunmaktadır.

eski-surumler-arasi-gecisi

Burayı sürüklediğinizde eski sürümlere geri dönecek ve alt tarafta iki sürüm arasında yaptığınız değişiklikleri de görebileceksiniz. Ayrıca değişikliği ne zaman hangi kullanıcının yaptığı bilgilerini de burada görebilirsiniz. Aşağıda örnek bir görüntüde yapılan değişikliklerin gösteren şekil bulunmakta.

surumler-arasi-farkliliklar

Bir paragrafta yapılan değişiklik üstü renklendirilmiş olarak size gösterilecektir. Bu sayede yaptığınız değişiklikleri de karşılaştırma şansınız olacak. Dilediğiniz sürümü seçtikten sonra “Bu sürüme döndür” dediğinizde o yazılarınıza geri dönmüş olacaksınız.

Yeri gelmişken bahsetmeden geçemeyeceğim. Tüm bu kayıtlar eski sürümlerinize dönmeniz için bir avantaj oluşturmakta ancak bu sürümler veri tabanınızda tutulmaktadır. Böyle olunca eğer sürekli bir şekilde güncelleme yapıyorsanız veri tabanınızın kapladığı alan oldukça yükselecek ve bu bir dezavantaj olarak karşınıza çıkacaktır. Zaman zaman bu sürümleri veri tabanından temizlemeniz sağlıklı olacaktır. Bunun için WP-optimize eklentisini kullanmanızı tavsiye edebilirim. Ayrıca wordpress sitesinde temizlik yapma ile ilgili yazıma da bir göz atabilirsiniz.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!