Cache (önbellek) nedir, ne işe yarar

2
1327

Siteniz için WordPress’ten eklenti yüklerken dikkat ettiyseniz ilk 10 eklenti içerisinde cache adında bir eklentiye de rastlarsınız. Peki bu cache (önbellek) nedir, ne işe yarar?

Cache kelimesi yazımızın başlığında da gösterildiği gibi “önbellek” anlamına gelmektedir. İnternet sitelerinde bir kullanıcı sayfaları gezerken eğer aynı sitede dolaşıyorsa (varsayalım bu sizin siteniz) logo gibi sabit resimler ile css, js gibi sitenizin görünümü ile ilgili ve içeriği çok sık değişmeyen dosyaların tekrar tekrar yüklenmesine gerek yoktur. İşte bu dosyaların kullanıcı siteye ilk girdiğinde yüklenmesi ve sonrasında başka sayfaları gezerken yüklemeye gerek kalmadan bunları kullanması site hızınızı artıracaktır. Basit bir şekilde cache (önbellek) olayını anlatabildiğimi umuyorum.

İşte bu olayı gerçekleştirebilmek için eklentiler mevcuttur. En popüler olan, en çok tercih edilen iki tanesinden bahsederek seçme işini size bırakacağım.

Daha önce sizlere eklenti seçiminin nasıl yapılacağı ile ilgili bir yazı yazmıştım. Burada anlatacağım eklentilerin ikisi de bu alanda kendini kanıtlamış eklentilerdir.

WP Super Cache

wp-super-cache-eklentisi

Bu alanda ilk akla gelen WP Super Cache eklentisidir. Bir milyonun üzerinde bir yüklenme sayısına sahiptir. Yüklemesi ve kullanması en kolay olanı budur, fazla ayar gerektirmez.

Mod_rewrite özelliği kullanarak ön bellekleme yaptığından PHP tarafından oluşturularak yapılan html belleklemesinden daha başarılıdır. CDN sistemleri ile uyumludur.

Eğer bir sorunla karşılaşırsanız kapsamlı bir destek forumu var.

W3 Total Cache

w3-total-cache-eklentisi

Bir diğer popüler ön bellekleme eklentisi ise W3 Total Cache‘tir. Bu eklenti de yazıyı yazdığım günlerde 900 binden fazla yükleme sayısı ile ikinci en popüler ön bellekleme eklentisiydi.

Diğerinden farklı olarak bu eklentinin ayarlama sayfasında birçok özellik için ayar bulunmaktadır. Bu yönüyle özellikle uzman olmayan kullanıcılara biraz daha fazla zor gelebilir. Ayrıca CDN yanında Gzip sıkıştırma ve minimize etme özellikleri de barındırmaktadır.

Sık Karşılaşılan Problemler

Bu tür ön bellekleme eklentileri kullandığımda öncelikle karşılaştığım problem tema ile gelen veya başka bir eklenti ile sağlanan bazı özelliklerin çalışmasının engellenmesi. Mesela bu eklentileri kullandığınızda Pupup eklentisi veya javascript ile çalışan bazı özellikler çalışmayabilir.

Bir de sitenizde yaptığınız bazı değişiklikleri sayfayı yenileseniz de göremeyebilirsiniz. Eğer bu tür bir problem olursa cache bellek temizliği yapmanız veya geçici olarak bu eklentiyi devre dışı bırakmanız sorunu çözecektir.

Bunun dışında yaşadığınız tecrübeleri aşağıda bulunan yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!