Resim ve fotoğrafların boyutunu online olarak azaltma

4
2041

Oluşturduğumuz blog sitelerinde kullandığımız fotoğraf veya resimlerin boyutu çok önemli. Özellikle sayfaların yüklenme hızı etkileyen en önemli faktör kullanılan bu materyaller. Fotoğraf veya resimlerin boyutunu eklenti ile azaltma işlemi hakkında daha önce yazı yazmıştım. Ayrıca bilgisayarınızdan fotoğraf boyutunu azaltmak için bir program da önermiştim. Bu yazıda resim ve fotoğrafların boyutunu online olarak azaltma işlemi için bir site tavsiye edeceğim.

Neden fotoğraf ve resimler boyutlandırılmalı?

Yukarıda yazdım, site hızınızı en fazla etkileyen faktör kullanılan materyallerdir. Boyut ayarlaması, kullanılan resmin en ve boyunu değiştirmeden web sitenizde görünümünde bozulma olmadan görünmesini sağlar. Böylece sayfanızın yüklenme süresi düşer. Ayrıca sitenizin veri alışverişi yönünden kotası daha az kullanılmış olur.

Online resim düzenleme : webresizer.com

Sitemiz webresizer.com. Ana sayfasına gittiğinizde Resize Photos Here butonunu tıklayarak foto düzenleme sayfasına ulaşabilirsiniz. Orada bulunan açıklamalarda neler yapılabildiği şöyle sıralanmış;

  • Resim boyutu azaltılır
  • Resim kesme işlemi yapılır
  • Keskinleştirilir
  • En ve boy oranı değiştirilir
  • Döndürülür
  • Kontrast, parlaklık, doygunluk ayarlanır
  • Resim siyah&beyaz yapılabilir
  • Resme çerçeve eklenebilir
  • Kaydolmaya gerek yok,
  • Ücretsiz…

Bu listede yapılanlar açık bir şekilde sıralanmış, en önemlisi kayıt olmaya gerek olmaması ve tabi ki ücretsiz olması.

En basit kullanımı!

Resim boyutlandırma sayfasına geldiğinizde en başta yükleme yapacağınız alan var. Dosya Seç kısmından bilgisayarımızdaki resmi bularak ekliyoruz. Sonrasında upload image dediğimizde dosya yükleniyor. Boyut küçültme de otomatik yapılmış oluyor. Aşağıda verdiğim örnekte göreceğiniz gibi sağ taraftaki resim (Original image) % 43 oranında küçültülmüş. Sol tarafta ise yeni hali gösteriliyor (Optimized Image).

Bu küçültme miktarı resim formatına, büyüklüğüne, renk yoğunluğuna vs. değişebilir. Soldaki resmin üzerinde gördüğünüz Border linkini tıklayarak resminize kenarlık ekleyebilirsiniz. Boyutu küçülen bu yeni resmi download this image linkini tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Diğer ayarlar ve düzenlemeler

Basit olarak yukarıda anlattığım kısımdan başka bir işlem yapmadan boyut küçültülebiliyor ve bu benim için yeterli oluyor. Daha başka işlemler yapmak isterseniz alt tarafta diğer ayarlamaları bulabilirsiniz.

Buradan resim veya fotoğrafın en*boy oranını değiştirebilir (new size), döndürebilir (rotate), görünümünü keskinleştirebilir (sharpen) veya kalitesini biraz daha düşürebilirsiniz (image quality). En alttaki kısımdan Border yani kenarlık ayarlamalarını yapabilirsiniz. Yapılan değişikliklerin uygulanması için apply changes butonunu tıklamayı unutmayın.

Toplu resim boyutlandırma

Sayfanın en üstüne giderseniz orada try the new bulk optimizer diye bir link var. Burayı tıklayıp toplu resim veya fotoğraflar için boyutlandırma yapılan sayfaya gidebilirsiniz.

Öncelikle sağ üst köşedeki Load Images kısmını tıklayıp düzenleyeceğimiz fotoğrafları seçiyoruz. Sonrasında ise Width (Resim Eni), Image Quality (Resim Kalitesi) ve Sharpen (Keskinlik) kısmından ayarlamalarımızı yapıp tüm resimlere uygula (Apply to All) diyoruz. Böylece toplu olarak resim ve fotoğraflarımız boyutlandırılmış oluyor.

Ben şahsi olarak yeterli bir online uygulama olarak gördüm ve sizlere de tanıtmak istedim. Umarım beğenirsiniz, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!