WordPress hata sebebini bulma

0
1257

Önceki yazılarımda wordpress içerisinde oluşan hatalar ve çözüm yolları ile ilgili yazılar yazmıştım ve yazmaya da devam edeceğim. Geçen gün karşıma gelen bir hata beni baya uğraştırdı, bildiğim birçok yöntemi denedim ama çözülmedi. WordPress hata sebebini bulma işi bazen hakikaten uğraştırıyor yada ne gibi hata olduğunu bilmeden çözüm bulmak imkansızlaşıyor. Özellikle sizin yapmadığınız bir hata sebebiyle hatayı bulmak en zor olanı.

İşte bu durumda yapacağınız şey debug mode yani hata modunu aktifleştirmek. Bunu yapabilmek için site ana dizininde bulunan wp-config.php yani ayarların saklandığı dosyayı kullanacağız. Bu dosyaya cPanel’de bulunan dosya yöneticisinden veya FTP programı ile ulaşabilirsiniz.

wp-config-dosyasi

Bu dosyayı açtığınızda içerisinde veritabanı bağlantı ayarları ile beraber birçok ayar dizisi göreceksiniz. Dosyanın alt tarafına doğru gittiğinizde hata gösterim ayarını yapacağınız kısmı görebilirsiniz.

debug-ayari

Burada false yani hata görüntülenmesin ibaresini true diye değiştireceğiz ve dosyayı kaydedip tekrar sunucuya göndereceğiz. Şimdi web tarayıcınızın yenile simgesine tıkladığınızda veya klavyeden f5 tuşuna bastığınızda siteniz yeniden yüklenecek. Tarayıcının üst kısmında sitedeki hata durumlarına göre belki 1 belki de onlarca aşağıdaki gibi hata mesajıyla karşılaşacaksınız.

debug-sonucu-alinan-hatalar

Sizlere göstermek için hazırladığım bu mesajlar bazı küçük hatalarla ilgili. Özellikle Fatal kelimesi ile başlayan hatalar sitemizin büyük hatalarıdır. Bu mesajı kopyalayıp İnternette arama yaparak veya bilen birine danışarak hatanın neden kaynaklandığını bulabilirsiniz. Böylece hatayı bulmak ve çözüm aramak daha mantıklı olacaktır.

İşleri yolunda gitti ve hatayı çözümlediyseniz bu defa wp-config.php dosyasında true olarak değiştirdiğiniz kısmı eski haline getirerek yani false yaparak sunucuya geri gönderin. Aksi takdirde bu mesajlar yalnızca size değil, siteyi ziyaret eden tüm kullanıcılara da gösterileceğinden hiç hoş bir görünüm olmayacaktır.

Hiç hata almadığınız, pırıl pırıl bir site dilemek isterim ancak pek mümkün olmadığından az hatalı ve çözümü olan hatalarla karşılaşmanızı dilerim. Tekrar etmekte fayda görüyorum, bir şekilde sitenizi sürekli yedeklemeniz, hatadan geri dönmenin en kolay yolu olacaktır.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!