WordPress menülerine ikon ekleme

8
7768

Sade görünümlü menüler yerine daha görsel bir menü istiyorsanız wordpress menülerine ikon ekleme yöntemiyle bunu sağlayabilirsiniz. Burada anlatacağım yöntemi uyguladığınızda daha gösterişli bir menüye sahip olacaksınız. Bunun için Menu Icons by ThemeIsle adlı bir eklentiyi kullanacağız. Öncelikle eklentiyi kurup etkinleştirin.

Kurulum sonrasında menülerimize ikon ekleyebilmek için Yönetici Sayfası içerisinde Görünüm menüsünden Menüler sekmesini tıklayacağız. Eğer menü oluşturma hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz menü oluşturma ve düzenleme yazımı okuyabilirsiniz.

Şimdi açılan sayfada aşağıdaki gibi bir menü seçildiğinde içerisinde menü başlıklarını göreceksiniz. 1 numaralı kısımda Menü ismi var. Menü yapısı ayarları içerisinde aşağıda ki örnekte ilk mavi ok ile işaret edilmiş olan Başlangıç adlı menüyü seçtim.

menu-ikon-ekleme-ayar2 numara ile gösterdiğim kısımda menü elemanının adını görmektesiniz. Menü altında eklentiyi yüklediğimizde Icon: Select şeklinde bir kısım oluşacak. Bunu tıklayarak ikon seçimi için açılacak pencereden seçim yapacaksınız.

menu-ikon-ekleme-secimGördüğünüz gibi yüzlerce ikon arasında dilediğinizi seçebilirsiniz. Yeşil ok ile gösterilen kısımdan dilediğiniz bir kategoriyi seçebilirsiniz. Kategorilerin içerisinde alt kategorilerin seçimini de kırmızı ok ile gösterdiğim drop-down yani açılır kapanır menüden yapabilirsiniz. Ayrıca kategoriler içerisinde en altta Image adında bir kategori bulunmakta. Buradan kendi oluşturduğunuz ikonları da menü başlıklarına ekleme şansınız bulunmaktadır. Bu sayfada herhangi bir ikonu seçtiğinizde sayfanın sağ tarafında ayarlar gözükecek.

menu-ikon-ekleme-secim-ayarlariBurada sırasıyla Hide Label kısmından menü yazısının görünüp görünmemesini, Position ile ikonun menü maşlığından önce veya sonra gelmesini, Vertical Align ile üst, orta veya alt kısıma gelmesini sağlayacak pozisyonunu, son olarak Font Size kısmından da font büyüklük ayarını yapabilirsiniz.

Kaydet deyip diğer menü başlıkları için de seçimler yaptığınızda aşağıdaki gibi bir sonuç elde edeceksiniz.

menu-ikon-ekleme-sonucGörüldüğü gibi tüm menülerin baş kısmına birer ikon geldi ve menü daha profesyonel bir görünüm kazandı.

Ayrıca belirtmem gereken bir kısım daha var. Eğer  dikkat etmişseniz menüleri ayarladığınız sayfada Menu Icons Settings adında eklenti ayarlarını yapabileceğiniz bir kısım da bulunmakta.

menu-ikon-ekleme-diger-ayar

Burada Global kısmında kullanacağınız ikon kategorileri için seçim yapabilirsiniz. Current Menu kısmında o an ayarlama yaptığınız menü elemanları için yukarıda bahsettiğim ayarlamaları toplu olarak gerçekleştirebilirsiniz. Mesela ikonu sol değil de sağ tarafa almak isterseniz tek tek menü elemanlarının içerisinden ayarlamalar yapmanıza gerek yok, buradan toplu olarak ayarlama yapabilirsiniz. Son olarak Extensions kısmında IcoMoon adında bir eklenti olduğunu göreceksiniz. Bunu yüklediğinizde IcoMoon kategorisi oluşacak ve bu kategoride yüzlerce başka ikon oluşacak. Böylelikle daha fazla alternatifiniz olacaktır. Dilerseniz bu ikon setini yükleyebilirsiniz.

Yazımı beğendiğiniz ve paylaştığınız umuduyla, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!