WordPress site incelemesi: drummerlizard.com

2
230

Bu hafta sonu yine dayanamayıp bir gezginin sitesini sizlere tanıtmak istedim. Gerçek bir gezgin olan Güneş Akdoğan’ın kendi tecrübeleri ve gezilerinden oluşan bir site. Gezilerinin çoğunluğunu sırt çantalı ve yürüyerek yapmış. Bu gezilerini ve gezileri esnasında yaşadığı diğer tecrübelerini drummerlizard.com adlı gezi blog veya gezi sitesi olarak tarif edebileceğimiz bir sitede toplamış. Tabi ki WordPress altyapısını kullanarak.

WordPress site incelemesi: drummerlizard.com

Güneş Akdoğan kendisini kısaca şu şekilde tanıtmış:

“10 yıldır hayal kurdum, planlar yaptım, herkese anlatıp durdum. İstediğim tek şey dünyayı görmekti. Bize gösterilen yerleri değil, adını duymadığım, komşu şehirde yaşayanların bile bilmediği yerleri görmek istedim. 2 Ocak 2012 tarihinde hayal kurmayı bıraktım, sırt çantamı yüklendim ve yola çıktım. Binlerce km yolu yürüdüm, okyanusu yelkenle geçtim, yağmur ormanlarında yaşadım.”

Sırbistan Gezisinden Bir Kare
Sırbistan Gezisinden Bir Kare

Gerçekten yazılarına baktığınızda burada yaptığı tarife fazlasıyla uyan bir gezgin hayatı olmuş. Bu yazılarını çok güzel fotoğraflarla süslemiş. Aynı zamanda sitesini gezginin ihtiyaç duyabileceği bilgilerle de donatmış, diğer gezginlerle yaptığı röportajlara da yer vermiş.

Gelelim sitenin teknik ve görsel yönden incelemesine. Site WordPress Sahifa teması ile hazırlanmış.

drummerlizard-tema

Mobil olarak baktığımda şahane göründü gözüme, gezinmede, hızda, okuma ayarlarında çok iyiydi. Masaüstü bilgisayarlar için dizaynı da iyi. Tüm yazıları kendisinin birer evladı gibi gördüğünden olsa gerek ana sayfa biraz fazla yüklü, o sebepten ilk sayfa yüklemesi uzayabiliyor. Bunu bir geç yükleme eklentisi ile halledebilir.

drummerlizard-anasayfa
Site ana sayfasından bir görünüm

Site hızı açısından Pingdom ve GTmetrix siteleri üzerinden yaptığım incelemede ortalama sonuçlar verdi ve bir yerlerde bulunan bir ayarlama bir kasmaya sebep olmaktaydı. Site CDN üzerinden de yayınlanmakta, bu kasmaya sebep olan şey muhtemelen bir javascript doyası diye düşünüyorum.

drummerlizard-pingdom-sonuc
Pingdom Site Hız Testi Sonucu
GTmetrix Sonucu
GTmetrix Site Hız Testi Sonucu

Bilinen sosyal ortamların hepsinde var desem yalan olmaz. Birçok platformda hesap açmış ve tamamını etkin bir şekilde kullanıyor. Sitenin sağ üst köşesinde bu platformlara linkler verilmiş durumda.

Kendisinden yazı yazmak için izin talep ettiğimde menülerden şikayet etmişti. Temanın menü sistemini kullanarak aslında şikayet ettiği kadar olumsuz gözükmeyen bir menü hazırlanmış. Yazıların çokluğu sebebiyle belki menü daha sade hazırlansa kötü olmaz çünkü yukarıda dediğim gibi onlarca foto kullanılarak görsel yönden güçlü olan bir sitede şatafatlı bir menüye ihtiyacı yok.

Siteden bir örnek menü
Siteden bir örnek menü

Turist ve gezgin kelimelerini ele alarak yazdığı yazıda eklediği bir resim çok hoşuma gitti ve bunu kullanarak incelememi bitirmek istiyorum.

turist-gezgin
Turist nerede olduğunu, gezgin nereye gittiğini bilmezmiş :)

Kendisini severek ve kıskanarak takip etmeye devam edeceğim. İyi gezmeler, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

Değerlendirme
İçerik
Görsellik
Teknoloji
Dizayn
Site kurucu ve yöneticisi, wordpress öğrenci ve öğreticisidir. Burada yazılan yazılar tamamen bilgilendirme amaçlıdır, amacı bildiklerini paylaşmaktır.
wordpress-site-incelemesi-drummerlizard-comGerçek bir gezgin olan Güneş Akdoğan'ın kendi tecrübeleri ve gezilerinden oluşan bir site. Gezilerinin çoğunluğunu sırt çantalı ve yürüyerek yapmış. Bu gezilerini ve gezileri esnasında yaşadığı diğer tecrübelerini drummerlizard.com adlı gezi blog veya gezi sitesi olarak tarif edebileceğimiz bir sitede toplamış.