WordPress site incelemesi SanatBlog.com

0
99

Bu hafta nette yaptığım gezintide rastladığım, yine güzel bir WordPress blog sitesinden sizlere bahsetmek istiyorum. Amacım söyleyecek sözü olan ve bunu WordPress altyapısı kullanarak yapan arkadaşları tanıtmak. Bu hafta tanıtmak istediğim sanatsal içeriğe sahip bir blog olan SanatBlog.com sitesi.

WordPress site incelemesi SanatBlog.com

Sitenin içeriği bakımından görünüm ve konular iyi tasarlanmış. Kullanılan fotoğraf ve resimler harika görünmektedir. Menüler, site yazılarının okunabilirliği, linkler vb hepsi yerli yerinde. İnceleme esnasında okuduğum yazılar da oldukça kapsamlı hazırlanmış yazılardı.

sanat-blog-sitesi

Teknik olarak incelemelere gelince, öncelikle sitede profesyonel bir tema olan SimpleMag teması kullanılmış. Eklentilerde aşırıya kaçılmamış. Sitenin hızı, fotoğrafların sitede gösterilmesi, sosyal paylaşım gibi konular için kullanılan eklentileri mevcut.

Sitede CDN servisi kullanılmamış gibi görünmekte, bu sebepten ilk yüklenme hızı konusunda biraz düşük nota sahip. Sayfaların daha sonradan yüklenme hızı ise Super Cache eklentisi ile iyi gözükmektedir. Fotoğraflarda sıkıştırma yapılması site yüklenme hızını biraz artıracaktır.

Güvenlik için Captcha eklentisi kullanılmış, bunun haricinde SSL bulunmamakta. Yönetici giriş sayfası için de bir güvenlik bulunmamaktadır. Bu yönüyle biraz geliştirilmeye ihtiyacı var.

Sosyal ortamlarda sitenin tanıtımı ve sayfaların paylaşımı için gereken ayarlamalar ve eklenti kullanımı fazlasıyla uygulanmış. İyi bilinen birçok sosyal ortamda sayfaları mevcut.

Sitede Türkçe kullanımına da dikkat edilmiş. Üst tarafta bulunan arama çubuğundaki “Search” kelimesi hariç sitenin tamamı Türkçe. Ayrıca etik açıdan da site saygı duyulması gereken bir blog, yazdıkları yazılarda kullandıkları bir kaynak varsa mutlaka belirtilmiş.

Eksiklerine rağmen tekrar belirtmem gerekirse örnek bir blog olduğunu söylemek istiyorum. Bu tür bloglar internet dünyamızda artmalı düşüncesindeyim. Emeği geçenlere teşekkür eder takip etmenizi öneririm.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

Değerlendirme
İçerik
Dizayn
Yönetim
Teknoloji
Site kurucu ve yöneticisi, wordpress öğrenci ve öğreticisidir. Burada yazılan yazılar tamamen bilgilendirme amaçlıdır, amacı bildiklerini paylaşmaktır.
wordpress-site-incelemesi-sanatblog-comSitenin içeriği bakımından görünüm ve konular iyi tasarlanmış. Kullanılan fotoğraf ve resimler harika görünmektedir. Menüler, site yazılarının okunabilirliği, linkler vb hepsi yerli yerinde. İnceleme esnasında okuduğum yazılar da oldukça kapsamlı hazırlanmış yazılardı.