WordPress tema seçiminde en önemli nokta nedir?

5
592

Çok sık karşılaştığım sorulardan birinin yanıtını bu yazımda vermeye çalışacağım. Soru, Wordpress tema seçiminde en önemli nokta nedir? Daha önce sizlere Ücretli Tema Kullanmanın avantajları ile ilgili bir yazı yazmıştım. Tabi ki ücretli tema seçerken de bazı kriterlere dikkat etmek gerekir. Burada sizlere en önemli kriterlerimi yazacağım, bunlar teknik olması gerekenler, temanın görünümünü beğenmek ve karar vermek size kalmış.

Yazıyı yazarken aşağıdaki şarkıyı dinliyordum, dilerseniz sizde şarkı eşliğinde okuyun.

https://soundcloud.com/ahmetenes/cennet-ahmet-enes

Rating yani Kullanıcı Oyu

Bizim alışık olmadığımız ancak yurt dışı sitelerde çoğu kez karşılaştığımız bir özellik, Kullanıcı Oyu. Bu özellik hayatın her alanında olduğu gibi tema seçiminde de çok önemli, hatta ilk bakılması gereken husus. Bu orana bakarken sizi yanıltmaması gereken en önemli kriter kaç kullanıcının oy kullandığıdır, yani tek başına oranın yüksek olması sizi yanıltmasın.

tema-secimi-oy-sayisi

Yukarıda 5 yıldızlı ancak 901 kullanıcı oyu ile bu yıldızları almış bir oyu görüyorsunuz.

tema-secimi-oy-sayisi-dusuk

Bunda da 5 yıldız var ancak sadece 3 oy ile bu yıldız oranınına sahip.

Responsive yani tüm cihazlara uyumlu

Hep söylüyoruz, çağımız teknoloji çağı, böyle olunca sitelerimize telefon, tablet, bilgisayar vb. birçok değişik teknoloji ile ulaşılıyor. Hazırlanan birçok tema genelde bu özelliği taşıyor ancak yine de bu özelliğe sahip olmasına mutlaka dikkat edin.

Tema dili

Yurt dışı kaynaklı sitelerden tema aldığımızda şu ifadeye mutlaka bakın: “Translation ready” veya “Translation compatible”

Bu ifadeler temanın kendi dilinize çevrilebileceğini ifade etmektedir. Bunu nasıl yaparız diyorsanız “WordPress tema veya eklenti dilini Türkçeleştirme” yazısını okuyabilirsiniz.

One Click Demo yani kolay demo yükleme

Özellikle bu işe yeni başlayan ve gördüğü güzel demoları kendi bloglarına uygulamak isteyen arkadaşlar için önemli bir konu. Kaliteli temalarda yükleme sonrası yönetim sayfasında bir tık ile temanın demo sayfasında gördüğünüz şablonların aynısını yükleme şansınız mevcuttur. Bu demoları inceleme veya üzerinde değişiklik yaparak kendi sitenize uyarlamak isterseniz bu özelliğin olmasına dikkat edin.

Tema hızı yanıltmasın!

Bazı tema tanıtım sayfalarında aşağıdaki örneğe benzer tanıtımlar da görebilirsiniz.

tema-secimi-hiz

Temanın Pingdom ve GTmetrix puanlarının yüksek yani hızlı olduğunu söylemektedir. Bu bence sizi yanıltmasın. Bunun yanlış olduğunu söylemiyorum, tema gerçekten hızlı olabilir ancak bir sitenin hızını etkileyen birçok faktör vardır ve tema tek başına bunun için yeterli değildir. Sonra “Temada böyle yazıyor, site neden hızlı değil” demeyin ve hayal kırıklığına uğramayın.

Bu bahsettiklerim benim tema seçerken ilk dikkat ettiğim ve önem verdiğim konular. Bunun haricinde tema ile eğer birçok ücretli eklenti geliyorsa (özellikle visual yani görsel editör) seçim için pozitif yönde bir kriterdir. Benim en sık kullandığım ve zengin içeriğe sahip iki tema satış sitesi mevcut: Themeforest ve Elegant Themes. Her iki siteden de gönül rahatlığı ile tema alabilirsiniz.

Benim görüşlerim böyle, siz de aşağıdaki yorum kısmından fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı beğenin, korkmayın Twitter ve Facebook yıkılmaz, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
3 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Toygar NIRONMehmet HAKANTarık Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Toygar NIRON
Ziyaretçi
Toygar NIRON

Merhaba,

Themeforest den bir tema satın aldım. Youtube üzerinden kurulumun nasıl yapıldığına dair bir video eklemişler ve bende uyguladım. Sorun kurulum sonrası demo da yer alan sayfayla tamamen ilgisiz bir sayfa çıkması oldu. Yeterli bilgim olmadığı için de satın aldığım firmaya durumu yazdım ama geri dönüş alamadım. Belki yanılıyor olabilirim diye sormak istedim. Tema satın aldığım da bana düşen görev sadece görselleri ve yazıları güncellemek değil mi?

Tarık
Ziyaretçi
Tarık

teşekkür ederim. Ama bu tema işine bi çözüm bulmam lazım çok karmaşık hale geldi bi o tema bü bu tema derken kararsız kaldım, malum para vermişkende bi kere verip düzgün bişey alalım diyorum sonradan niye bunu aldım öbürünü almadım demek istemiyorum

Tarık
Ziyaretçi
Tarık

Hocam daha öncede yazmıştım tema tavsiyesi ile ilgili, yerli tema üreticilerimiz var. Sizin bu temalar hakkında yorumunuz ne olur tavsiye edermisiniz yabancı sitelerden almaktansa yerli olması daha doğru gibi geliyor bana