WordPress yeni yazı ekleme

2
1686

Bu yazımda wordpress yeni yazı ekleme nasıl yapılır anlatmaya çalışacağım. Öncelikle admin sayfasında sol tarafta bulunan menüden ‘Yazılar’ menüsü altından ‘Yeni Ekle’ dediğimizde yeni yazı ekleme sayfası açılacaktır. Burada görüntülenen kısımlardan ilk olarak ana şablonun kullanımı ile ilgili bilgi vermek gerekirse, diğer php tabanlı web sitelerinde olduğu gibi kullanıcının html bilgisine gereksinim duymadan aşağıda gördüğünüz boş kısma yazıyı yazma ve düzenlemesini sağlayacak bir editör mevcuttur.Yeni yazı ekleme editörü

Yeni yazı ekleme editörü

Burada 1 ile gösterilen kısma öz ve açıklayıcı bir şekilde yazımızın başlığını gireceğiz. Daha sonrasında eğer yazımıza bir foto eklemek istersek 2 numara ile gösterilen ‘Ortam Ekle’ sekmesi tıklanarak bilgisayarımızdan bir foto seçip bu yazıya ekleme yapabiliriz. 3 ile gösterilen kısımda ‘Görsel’ metni seçili durumda olup yazdığımız yazıyı herhangi bir html bilgisine gerek duymadan aşağıdaki butonların yardımıyla, Kalın, İtalik, Sola yasla, Yazı rengi seç gibi klasik yazı yazma şekilleriyle metnimizi oluşturabiliriz. Eğer benim html bilgim var ve bu şekilde yazıyı hazırlarım diyorsanız ‘Metin’ sekmesi tıklandığında aşağıdaki boşluğa html kodları kullanarak yazınızı hazırlayabileceğiniz bir editör açılacaktır.

Yeni yazı ekleme sayfasında bir diğer menü zağ tarafta bulunan ‘Yayınla’ menüsü olup aşağıda da gördüğünüz üzere 1 ile gösterilen kısım tıklandığında o ana kadar yazmış olduklarınız taslak olarak kaydedilir ve daha sonra düzenlemeler yapıp yayınlamanız amacıyla ‘Tüm Yazılar’ kısmında muhafaza edilir. Tekrar o taslağı açtığınızda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. 2 numaralı kısımda gösterilen ve adından da anlaşılacağı üzere o ana kadar yaptıklarınızın ön izlemesini görebileceğiniz buton bulunmaktadır. 3 numaralı kısımda sırasıyla yazınızı taslak veya yayınlanmış, herkese veya bazı üyelere açık, hemen veya ileride yayınlama gibi özelliklerin bulunduğu seçenekler mevcuttur. Altında bulunan ‘Duyuru’ kısmı ise bu sitenin oluşumunda kullanılan ve yazınız yayınlandığında Twitter, Google+ vb sosyal ortamlarda da anında paylaşımının sağlandığı bir eklenti sebebiyle sonradan eklenen bir özelliktir. Yine ‘SEO’ diye belirtilen kısım da YOAST eklentisinin buraya eklediği bir özelliktir ve sizin web sitenizin Yeni Yazı oluşturma sayfalarında görünmeyebilir.

Yeni yazı yayınlama seçenekleri
Yeni yazı yayınlama seçenekleri

Yukarıda ‘Yayınla’ butonunu tıklamadan önce aşağıdaki bahsedeceğimiz kısımlarında düzenlemesinin yapılaması gerekir. Bunlardan biri kategori seçimi.

Kategori seçim menüsü
Kategori seçim menüsü

Yukarıda gördüğünüz kısımda daha önceden oluşturulmuş olan kategoriler içerisinden (1 nolu kısım) yazının konusuna göre bir seçim yapmanız gerekecek, bir yazıyı birden fazla kategori içerisine koymanızda sakınca yoktur. Eğer yazdığınız yazı hiçbir kategoriye uymuyorsa veya yeni bir kategori eklemek istiyorsanız 2 numaralı kısma tıklayıp 3 numaralı kısma yeni kategorinin adını yazıp alt kategori yapmak istiyorsanız 4 numaralı kısımdan ana kategoriyi seçerek yeni bir kategoriyi hızlıca ekleyebilirsiniz. Kategori oluşturma yazımızı okuyarak daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

yeni-yazi-etiket-ekleme
Yeni yazıyı etiketleme

Etiketler de bir nevi yazıları kategorilere ayırma veya kullanıcı herhangi bir etiketi tıkladığında o etiketlerle ilgili yazıları sıralama gibi işlevlere sahiptir. Etiketleri mümkün olduğunca kısa kelimelerden ve genel olarak yazınızı anlatan kelimelerden seçmeniz uygun olacaktır.

Artık yazınız bitti, taslak olarak kaydedebilir veya hemen yayınlayabilirsiniz.

Yazımızı paylaşmaktan çekinmeyin, bilgi paylaştıkça çoğalır. İyi bloglamalar…

PAYLAŞ
Mehmet HAKAN

Site kurucu ve yöneticisi, wordpress öğrenci ve öğreticisidir. Burada yazılan yazılar tamamen bilgilendirme amaçlıdır, amacı bildiklerini paylaşmaktır.

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "WordPress yeni yazı ekleme"

Bildir
avatar
500
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
wpDiscuz