WordPress’e Google Çeviri ekleme

2
1171

Bazı blog veya web siteleri içeriklerinin başka dillerde de görüntülenmesini ister. Bu işlem için Çok Dil seçenekli web sitesini wordpress ile hazırlamanız mümkün ancak tek tek çevirmek istediğiniz dil için sayfa ve yazılarınızı o dile çevirmeniz gerekir. Günümüz internet teknolojisinde sadece Google değil diğer birçok kuruluş bu çevirmenlik işini gerçekten mükemmele doğru ilerletmekte. 2 yıl önce kullandığım Google Tercüme ile bugün kullandığım arasında dağlar kadar fark var ve gerçekten büyük ilerleme kaydedilmiş durumda.

Peki bu WordPress’e Google Çeviri ekleme işini nasıl yaparız?

Yaptığım eklenti incelemelerinde birçok eklentinin bu iş için mevcut olduğunu gördüm ve bunlardan popüler olanlarından birkaçını denedim. Şu an için sizlere önerebileceğim eklenti Google Website Translator by Prisna.net adındaki eklentidir. Bundan daha popüler olanları mevcuttu ancak bazıları yıllardır güncelleme almamış, bazılarının da kullanımı ve kurulumunu beğenmediğim için bunu tavsiye ediyorum.

Eklentiyi kurup etkinleştirince Eklentiler menüsünün altına Google Website Translator by Prisna adında kendi menüsü ekleniyor. Burayı tıkladığınızda ayarlarla ilgili sayfa açılacak.

google-ceviri-genel

Burada 3 adet başlık bulunuyor. Premium adındaki başlık dilerseniz profesyonel sürümünü satın almanız için hazırlanmış ancak eklentinin ücretsiz sürümü rahatlıkla işinizi görecektir. General yani Genel başlığında ilk olarak eklentinin nasıl kullanılacağı ile ilgili 3 seçenek sunulmuş. İlki bileşen ekleme, ikincisi kısa kod ile ekleme ve üçüncüsü ise php kodu ile ekleme yöntemleri. Birinci ve en kolay olan yöntemi eklentinin açıklamalarında alt kısımda anlatacağım. 2. yöntem ise eğer sadece belirli bir sayfa veya sayfalar için eklentiyi kullanmak isterseniz uygulayacağınız kısa kod kullanma yöntemidir ve bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız kısa kod kullanma ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz.

Bu açıklamadan sonra sitenizin orijinal dilini seçmek için bir ayar var. Buradan (eğer Türkçe ise) Turkish seçimi yaparak ayarlayacaksınız.

google-ceviri-site-dili-secimi

Sonrasında tercüme edilmesini istediğiniz dillerin seçimi ile ilgili bir ayar var. Burada mevcut tüm dillere tercümeyi istiyorsanız bir ayar yapmanıza gerek yok ancak belli başlı birkaç dil için tercüme yapılsın diyorsanız “No, choose language” kısmını seçerek alt taraftan istediğiniz dillerin seçimini gerçekleştirebilirsiniz.

google-ceviri-dil-secimi

Sitenizde eklentinin görünümünün nasıl olacağını “Display mode” kısmından seçebilirsiniz. Eklentiyi test ettiğimde 3 seçenek mevcuttu ve bunlardan birini seçebilirsiniz.

google-ceviri-gorunum-secimi

Bu ayarlamaları yapıp kaydettikten sonra gelelim Bileşen ekleme olayına yani sitemizin sağ, sol sütunu veya başka bir yerde bulunan bileşen kısmına (temanızın seçeneklerine bağlı) bu eklentiyi ekleyebilirsiniz. Bunun için Yönetici Panelinde Görünüm içerisinde bulunan Bileşenler menüsünü tıklayın. Orada Prisna GWT adındaki bileşeni sitenizin dilediğiniz kısmına ekleyin.

google-ceviri-bilesen-ekleme

İşte bu kadar, artık siteniz çok dilli hale hazır. Yaptığım incelemede aşağıdaki gibi bir sonucu testlerimde elde ettim ve bunları da sizinle paylaşayım.

google-ceviri-bilesen-gorunum

Gördüğünüz gibi sitenin sol menüsüne tercüme için dil seçimi eklendi ve buradan İngilizce dilini seçtiğimde sayfa menüler de dahil olmak üzere İngilizceye çevrildi.

google-ceviri-sonuc

Umarım işinizi görür, beğendiyseniz alt tarafta bulunan butonlarla beğendiğinizi gösterebilirsiniz. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!