Blog sitenizin trafiğini nasıl artırabilirsiniz?

6
1005

Yaptığımız işlerde ilk hedef ortaya koyduğumuz işin beğenilmesi ve takip edilmesidir. Sadece iş değil artık günümüzde en basit yaşantılarımızın takip edilmesi hoşumuza gitmektedir. Bizim gibi gelişmekte olan toplumlarda Facebook tarzı paylaşım ortamlarının diğerlerine göre fazlaca kullanılıyor olması bana göre bunun bir göstergesidir. Peki emek verdiğiniz blog sitenizin trafiğini nasıl artırabilirsiniz?

Blog hazırlarken yazı nasıl hazırlanmalı, bir blog sitesi görünümü nasıl olmalı vb konularda dah önce yazılar yazdım. Diyelim ki tüm kriterlerimiz tamam, ancak yazılarımıza gelen kullanıcılar yazıyı okuyup tabiri caizse kaçıyorlar. Bu durumda ne yapabiliriz? Ziyaretçi sayısını artırma ile ilgili de bir yazım var ancak burada başka bir yöntemden bahsedeceğim.

Kampanyalar düzenleyerek sosyal ortamlarda bulunmaya çalışan birçok blog gördüm ve bu yöntem işe yaramaktadır. Size bu yazıda vermeye çalışacağım yöntem ise biraz zorlamaca, biraz ısrar, biraz da “yeter ama, paylaş artık” gibi bir şey.

Sistem yazınızın bir bölümü veya tamamını paylaşım ile göstermeye dayanıyor. Kullanıcı yazının kısıtlanan veya gizlenen kısmını görebilmek için mutlaka paylaşım yapmak zorunda kalıyor. Mesela bir yazı yazıyorsunuz ve bu yazı içerisinde anlatılan uygulamayı veya resmi gizliyorsunuz. Kullanıcı paylaşım yapmadan bu gizli kısmı göremiyor.

Daha somut olarak nasıl bir eklenti olduğunu anlamak için buradan ziyaret edip demosunu inceleyebilirsiniz.

Eklentinin adı OnePress Social Locker. Eklentinin ücretsiz ve pro versiyonları mevcut ancak bence ücretsiz olanı size yetecektir, dilerseniz pro versiyonunu 7 günlük deneme sürümü ile kullanabilirsiniz. Eklentiyi yüklediğinizde yukarıdaki gibi bir alanı oluşturmak çok basit. Yüklediğinizde Yönetici Paneli sol menüsüne aşağıda gördüğünüz şekilde bir menü geliyor ve 2 seçeneğiniz oluyor.

social-locker-secenekler

+New Locker menüsünü tıkladığımızda karşımıza  iki seçenek çıkıyor. 2. seçenek sitenize üye sayısını artırmak için kullanılacak bir özellik ve üzerinde fazla durmayacağım. Dilerseniz bunu da deneyebilirsiniz. Paylaşım veya beğeni özelliğini eklemek için 1. kısımdan bir özellik ekliyoruz. +Create Item butonunu tıkladığımızda bir sayfa ve ekleyeceğimiz özelliklerle ilgili ayarlamalar açılıyor. Öncelikle Basic Options kısmından bir başlık (1) ve mesaj eklemesi (2) yapıyoruz.

social-locker-yeni-bir-kilit

Son olarak kısıtlanacak alanın nasıl görünmesini istiyorsanız 3 numaralı alandan bu seçimi yapacaksınız. Bu alandan sonra size örneğini yukarıda verdiğim şekildeki alanın görünümünü görebilir, yaptığınız değişiklikleri izleyebilirsiniz. Bu sayfanın en altında ise sosyal ortamlar ile alakalı ayarlamalar kısmı var.

social-locker-paylasim-ayarlari

Ücretsiz versiyonda yeşil olarak gösterdiğim 3 seçenek mevcut, Twitter paylaşımı, Facebook sayfa beğenme ve Google + sayfa beğenme. Altındaki diğer seçenekler pro versiyonu ile gelmekte. Kırmızı ok ile gösterdiğim Show counters kısmı On olarak seçilirse paylaşım butonları altında sayaç olur ve o ana kadar yapılan paylaşımları gösterir.

Son olarak bu sayfada sağ tarafta bulunan sütundaki 2 özelliği de anlatmak isterim.

social-locker-kisayol-ve-genel-kilit-ayari

Burada Manual Locking kısmında yeşil çerçeveye aldığım kısa kod sizin yazılarınızı gizlemek için kullanacağınız kod kısmı. Bu kodu kopyalayıp gizlemek istediğiniz kısmı kod içerisine aldığınızda manuel olarak eklentiyi kullanmış ve yazılarınızın bir kısmını gizlemiş oluyorsunuz. Eğer tüm yazılarınız veya sayfalarınızda otomatik olarak bu kodu kullanmak isterseniz Setup Batch Lock kısmını tıklayın. Burada tüm yazı, sayfa gizlenmesi veya yazıların bir kısmının gizlenmesi (örneğin tüm 2. paragraflar gibi) işlemini otomatik yapabilirsiniz.

Kısaca anlatmaya çalıştım, umarım işinizi gören bir yazı olmuştur. Paylaşmanız dileğiyle iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!