WordPress site değerlendirmesi NefisYemekTarifleri.com

0
808

Google arama motoruna “yemek tarifi” yazdığınızda ilk çıkan site nefisyemektarifleri.com blog sitesi. Bu sitenin en başta çıkıyor olması adından dolayı değil. Yazıyı yazdığım gün 4642 yemek tarifi ve 5015 üyesi bulunmaktaydı. Tabi ki WordPress altyapısı kullanılarak hazırlanmış bir blog sitesi olması da şahsi fikrim olarak doğru bir tercih. Aslında verdiğim bu rakamlar hem nefisyemektarifler.com blog sitesinin hem de WordPress içerik yönetim sisteminin büyüklüğü.

WordPress site değerlendirmesi NefisYemekTarifleri.com

Bazı rakamlarla sitenin ne kadar faal bir site olduğunu anlatmaya çalıştım. Öncelikle böyle bir siteyi kurmayı hayal edip bunu da gerçekleştiren yönetimini kutlamak istiyorum.

nefis-yemek-tarifleri-sitesi
7 Şubat 2015 tarihinde alınmış site ekran görüntüsü

Blog sitesinin içeriği ve yazıları hakkında söylenecek bir söz bulunmamakta, gerçekten de 10 numara şeklinde bir tabiri hak ediyor. Yemek tarifi arıyorsanız Google arama motoruna gerek yok, site arama çubuğunu kullanmanız yeterli.

Siteyi, ilgi alanım gereği teknik olarak incelediğimde, birçok gereklilik yerine getirildiğinden ve örnek blog siteleri arasında olmasını düşündüğümden Site Kurucularından Elif Atalar‘ın izniyle de sizler için inceledim.

Tema olarak kendi dizaynları olan nefisyemek adında bir tema kullanılmış, her şey yerli yerinde ve şık bir tasarım olmuş. Menüler, arama çubuğu, renk uyumluluğu vb. birçok yönden kullanıcı dostu bir teması var.

Sosyal ortamlar yönünden yapılabileceklerin tümü yapılmış, kullanıcıların Facebook gibi hesapları ile üye olabilmesi gibi kolaylıklar sağlanmış, yayınlanan tariflere ziyaretçiler tarafından benzer tariflerle ilgili fotoğraf ekleyebilme özelliği eklenmiş. Tariflerin ve fotoğrafların paylaşılması için gerekli sosyal ikonlar mevcut ve bir tıkla paylaşa bilirsiniz. Aynı zamanda sitenin takip edilebilmesine olanak sağlayan birçok sosyal ortam üyeliği bulunuyor.

Yemek tarifi sayfalarında kullanılan şablon ile gerekli tüm ayrıntılar verilmiş ancak daha önce yazdığım yazı ile tanıttığım profesyonel yemek tarifi eklentileri ile daha işlevsel ve kullanışlı hale getirilebilir.

Sitede güvenlik yönünden (spam, malware, balcklisting vb) hiç bir sorun bulunmamaktadır.

Sitenin hızı yönünden birçok teknik kullanılmış. Bazı site elemanları (örneğin resimler) başka klasörlerde depolanarak site içeriğinin hızlı yüklenmesine çalışılmış. Bunun yanında site hızı için CDN sistemi de kullanılmış. Genel olarak sitenin açılış hızı kullanıcıları rahatsız edecek düzeyde bir sıkıntı yaşatmamaktadır ancak teknik olarak yaptığım testlerde site hızı çok yüksek bulunmadı. Bunda en önemli etken çok fazla javascript bulunması, resim veya fotoğraflarda sıkıştırma ve optimizasyon yapılmamış olması gibi görünmektedir. Bu gibi düzeye gelmiş siteler için daha profesyonel CDN, Hosting vb hizmetler kullanılması kaçınılmaz olmaktadır.

Bu mükemmel blog sitesini sizler için incelemek bir zevkti, kurucuları başta olmak üzere sitenin içeriğine ve gelişmesine katkı sunan tüm emeği geçenleri tebrik ediyorum. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

Değerlendirme
İçerik
Dizayn
Yönetim
Teknoloji
Site kurucu ve yöneticisi, wordpress öğrenci ve öğreticisidir. Burada yazılan yazılar tamamen bilgilendirme amaçlıdır, amacı bildiklerini paylaşmaktır.
wordpress-site-degerlendirmesi-nefisyemektarifleri-comBazı rakamlarla sitenin ne kadar faal bir site olduğunu anlatmaya çalıştım. Öncelikle böyle bir siteyi kurmayı hayal edip bunu da gerçekleştiren yönetimini kutlamak istiyorum. Blog sitesinin içeriği ve yazıları hakkında söylenecek bir söz bulunmamakta, gerçekten de 10 numara şaklinde bir tabiri hak ediyor. Yemek tarifi arıyorsanız Google arama motoruna gerek yok, site arama çubuğunu kullanmanız yeterli.